نکاتی در رابطه با بیمه تامین اجتماعی

نکاتی در رابطه با بیمه تامین اجتماعی

همانطور که می دانید پس از پرداخت حقوق هر ماه و تا قبل از پایان ماه بعد باید اطلاعات مربوط به پرداخت حقوق کارکنان، از طریق سامانه لیست ماهانه کارکنان مربوط به سازمان بیمه تامین اجتماعی ارسال گردد. در غیر اینصورت مشمول جریمه عدم ارسال لیست به میزان ۵% مبلغ کل حق بیمه(به ازای هر ماه تاخیر) و عدم پرداخت به موقع حق بیمه ۲% مبلغ کل حق بیمه (به ازای هر ماه تاخیر) خواهید شد. لذا در ارسال فایل مورد نظر نکات زیر را باید حتما رعایت کرد.

 

 1. رقم دستمزد ماهیانه :

این رقم در گزارش بیمه تامین اجتماعی (هم کارگری و هم کارمندی) باید دو شرط مهم داشته باشد:

 

 1. ۱) از مبلغ حداقل حقوق کارگری بیشتر باشد. (برای ماه های ۳۱ روزه نیز باید از حداقل کارگری بر مبنای ۳۱ روز بیشتر باشد یعنی باید حداقل حقوق کارگری را در ۳۰/۳۱ ضرب کنید.)
 • ۲) برای هر فرد به میزان افزایش حداقل حقوق کارگری نسبت به سال قبل ، افزایش داشته باشد . (به عنوان مثال در سال ۱۴۰۰ حداقل کارگری حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است پس رقم دستمزد ماهیانه هر فرد(چه کارگر و چه کارمند) هم میبایست نسبته به سال ۹۹ ، ۴۰ درصد افزایش داشته باشد.)

 

 1. رقم مزایای ماهیانه :

این رقم در گزارش بیمه تامین اجتماعی باید بیشتر از مجموع حق مسکن و بن کارگری مربوط به کارگران در همان سال باشد. (به عنوان مثال در سال ۱۴۰۰ باید این رقم از ۱۰.۵۰۰.۰۰۰ ریال بیشتر باشد.)

 

 1. در صورتی که نیاز به افزایش رقم دستمزد ماهیانه در لیست بیمه تامین اجتماعی “کارمندی” دارید می توانید آیتم های بیشتری را مشمول دستمزد کنید . مواردی که می توانند مشمول دستمزد شوند:
  1. حقوق پایه
  2. افزایش سنواتی
  3. فوق العاده شغل
  4. برجستگی
  5. تفاوت حداقل دریافتی
  6. فوق العاده جذب ۱ و ۲
  7. تفاوت ناشی از بند ۶
  8. فوق العاده تشویقی

 

 • نکته ۱: با توجه به افزایش میزان فوق العاده جذب کارمندان از تاریخ ۱۱/۰۶/۱۳۹۹ به نظر می رسد تنها با مشمول کردن حقوق پایه و فوق العاده جذب ، مبلغ دستمزد ماهیانه از حداقل کارگری بیشتر شود . البته حواسمان باید به لزوم افزایش دستمزد هر فرد نسبت به سال قبل هم باشد.

 

 • نکته ۲ : تا حد ممکن رقم دستمزد را بالا نبرید!! زیرا با توجه به لزوم افزایش سالانه دستمزد به میزان افزایش حداقل کارگری همان سال ، ممکن است با مشکل مواجه شوید و بهتر است دستمزد در کف مقدار لازم قرار بگیرد.

 

 • نکته ۳ : رعایت نکات فوق تاثیری در میزان حق بیمه فرد و سازمان ندارد ولی عدم رعایت آن ها منجر به جریمه از سوی بیمه تامین اجتماعی خواهد شد ، پس دقت فرمایید!!

 

 • نکته ۴ : پس از خواندن این نکات همین الان لیست بیمه ماه اخیر رو خود را چک کرده و از صحت اطلاعات طبق نکات فوق اطمینان حاصل کنید.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.